Top

آشنایی با امور مالی

امور مالی بخشی از مهمترین فرایند های کاری سازمان ها و شرکت ها است.این کتاب ما را با این فرایند آشنا می کند.
account_boxنویسنده : چاک کرمر-کارن برمان font_downloadمترجم : نرگس الاله collections_bookmarkناشر : انتشارات عارف کامل
درباره این کتاب بیشتر بدانید ...

اهميت شناخت دانش مالي

مهم نيست شما در كدام بخش از يك سازمان كار مي‌كنيد. شناخت مفاهيم اوليه مالي به شما كمك خواهد كرد كه شغل خود را حفظ كنيد و كيفيت آن را ارتقاء بخشيد و با مشاركت در فعاليت‌هاي شركت خود به سودآوري بيشتري برسيد.

امور مالي مباني مهمي را توضيح مي‌دهد. شناخت و درك و فهم اين موضوع شما را به يك متخصص يا مدير امور مالي، بازرس حسابداري، و يا فردي تبديل نخواهد كرد كه براي تحليل امور مالي واجد شرايط باشد، اما به شما توضيح خواهد داد؛ براي اينكه مصرف كننده هوشمند اطلاعات مالي باشيد، يا در برنامه‌ريزي و يا هنگامي كه مي‌خواهيد در تصميم‌گيري‌هاي تجاري از مفاهيم مالي استفاده كنيد، به دانستن چه مواردي نياز داريد.

امور مالي- تجاري و ضمائم مهم آن، براي فعاليت يك شركت، به كسب درآمد و تخصيص منابع مورد نياز مرتبط است. همواره امور مالي يك شركت؛ در زمينه منابع به دست آمده، با اينچنين سئوالاتي مواجه مي‌شود:

• اين شركت چگونه تجهيزات، موجودي و دارايي‌هاي فيزيكي‌اش را به دست مي‌آورد يا از نظر مالي تأمين مي‌شود؟

• آيا جهت تحصيل منابع، لازم است از پول صاحب سرمايه، وجوه قرض گرفته شده، يا نقدينگي توليد شده داخلي استفاده كنيم؟

• چقدر طول مي‌كشد تا پول دريافتي خود را از ميان مشتري‌ها جمع‌آوري كنيم؟

 

امور مالي؛ در زمينه تخصيص منابع به مديران كمك مي‌كند تا به پرسش‌هاي زير پاسخ دهند:

• اگر مي‌توانستيم در چند فعاليت اقتصادي مخاطره‌آميز سرمايه‌گذاري كنيم، در نهايت چقدر امکان داشت كه به ازاي اين سرمايه‌گذاري بيشترين سود را توليد كنيم؟

• يك سرمايه‌گذاري چه ميزان بازده بايد داشته باشد تا ارزشمند محسوب شود؟ چگونه ما بايد اين بازده را اندازه‌گيري كنيم؟

• چگونه مي‌توانيم تعيين كنيم كه پيشنهادهاي مختلفي كه به شركت ما مي‌شود، تا چه ميزان سودمند است؟

 

همچنين گاهي امور مالي به همراه حسابداري، بخشي از سيستم اطلاعاتي يك شركت است كه صورت‌هاي مالي و بودجه‌ها را فراهم مي‌كند و موارد لازم را پيش‌بيني مي‌كند. اگر از اين اسناد و مدارك به درستي استفاده كنيد، به شما اعدادي را ارائه مي‌دهد كه براي طرح سوال‌هاي كليدي و تصميم‌گيري‌هاي زيركانه گروه، دايره، يا بخش‌تان به آن‌ها نياز داريد.

چاك كرمر

"چاك كرمر" يك حسابدار ماهر است كه سال‌هاي زيادي به عنوان حسابدار، بازرس شركت و مشاور تجاري كار كرده است و تجربه دارد. او هم‌اكنون با كمك شركت "نوويشن وي‌ام‌سي" مشاور ارشد آموزشي- تجاري است. او به هزاران مدير غيرمالي كمك كرده است تا بر ترس ناشي از مواجه‌شدن با امور مالي غلبه كنند.

هم‌اكنون در بازي مالي شركت نوويشن، افراد از دستگاه‌هاي تخيلي و لذت‌بخشي استفاده مي‌كنند كه در زمينه تصميم‌گيري‌ها و همايش‌هاي بازي حسابداري طراحي شده‌اند. او مدير پيشتاز و نويسنده مجموعه كتاب‌هايي همچون "راهنماي عقل سليم براي شناخت و استفاده امور مالي شركت خود" است. چاك كرمر، يك نمونه نرم‌افزار عالي به نام "تابلوي امتيازات مالي"، را توسعه داده است.

كارن برمان

خانم "كارن برمان"، داراي درجه دكترا، بنيانگذار، رئيس و همكار سازمان آموزشي- تجاري "ليتراسي" است. اين سازمان يك شركت مشاوره‌اي است كه برنامه‌هاي آموزشي سفارش داده شده،‌ نقشه‌هاي مالي، و موضوعات كليدي را ارائه مي‌كند.

براي اينكه هركس در سازمان خود بفهمد چطور موفقيت مالي اندازه‌گيري مي‌شود و تأثيرگذاري آن‌ها چگونه است، اين شركت خدمات و توليدات ديگري را نيز به شكل تضميني ارائه مي‌كند.

كارن با دوجين از شركت‌هاي اهل خطر، تا سازمان‌هايي با دارايي و ثروت انبوه كار كرده است و براي ايجاد برنامه‌هاي آموزشي امور مالي در حال كمك به آن‌ها مي‌باشد. اين برنامه‌ها وضعيت كاركنان، مديران و رهبران شركت‌هاي تجاري را متحول مي‌كند. همچنين او مؤلف مشترك كتاب: "هوش مالي؛ راهنماي مدير براي شناخت اعداد واقعاً با ارزش"[1] به همراه "جو نايت" است.

1. راهنماي مدير براي شناخت اعداد واقعا با ارزش؛ انتشارات مدرسه بازرگاني هاروارد؛ 2006