Top

زیر پوست قصه‌ها:سینمای رخشان بنی‌اعتماد

account_boxنویسنده : سعید عقیقی collections_bookmarkناشر : انتشارات روزنه
درباره این کتاب بیشتر بدانید ...

«زیر پوست قصه‌ها»، نگاهی‌ است به سینمای رخشان بنی‌اعتماد( -۱۳۳۳)، کارگردان و تهیه‌کننده سینمای ایران به قلم و پژوهش سعید عقیقی( -۱۳۴۹) با تاکید بر ارتباط میان فیلم و واقعیت در کارهای مستند و داستانی او.

در این کتاب سه فیلم بانوی اردیبهشت، زیر پوست شهر و قصه‌ها، مورد تحلیل قرار گرفته است و در پایان فیلم‌شناسی و سالشمار زندگی رخشان بنی‌اعتماد آمده است. پژوهشگر همچنین در فصلی از کتاب به تحلیل نقش زن در آثار بنی‌اعتماد به عنوان یک هنرمند زن در سینمای ایران پرداخته است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«تقسیم‌بندی الگوهای داستان‌پردازی فیلم‌های بنی‌اعتماد به دو صورت قابل انجام است: نخست بر محور زمان، که پیوستگی و گسستگی مبانی داستان‌پردازی را از میانه‌ی دهه‌ی ۱۳۶۰ طی سه دهه در فیلم‌های او جست‌وجو می‌کند و از طریق تشخیص فرمول‌های پردازش داستان در فیلم‌ها و شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان با یکدیگر، صرفاً در محدوده‌ی آثار فیلم‌ساز باقی می‌ماند.

دوم بر محور تاریخ، که الگوهای داستانی فیلم‌های بنی‌اعتماد کلان - متنی وسیع‌تر، یعنی ریشه‌های داستان‌گویی در تاریخ سینمای ایران متصل می‌کند. از آن‌جا که در این متن، فیلم‌ها براساس نسبت‌شان با واقعیت مورد بررسی قرار می‌گیرند، ترکیب این دو روش با یکدیگر تا حدی کارآمد به نظر می‌رسد. چالش اصلی سینمای اجتماعی، نزدیکی به واقعیت از طریق درام‌پردازی‌ست. در حالی که آرمانِ گردانندگان و مجریان سینمای ملی، ساختن وانموده‌ای رویاپردازانه از واقعیت است.

رخشان بنی‌اعتماد به عنوان یکی از فیلم‌سازان منتسب به گروه نخست، ناگزیر است برای تثبیت خود در جریان اصلی سینمای ایران، ابتدا از الگوهای گروه دوم بهره بگیرد. در نتیجه با مرور این فرمول‌ها طی سه دهه به عنوان متن، می‌توان به ابعاد کلان آن نیز دست یافت؛ یعنی جست‌وجوی شیوه‌ای شخصی از طریق تجربه‌ی الگوهای رایج و عمومی داستان‌پردازی.»