Top

یک میلیون جرینگی یا اوراق کردن لمیوئل پیتکین

account_boxنویسنده : ناتانیل وست font_downloadمترجم : رضا علیزاده collections_bookmarkناشر : انتشارات روزنه
درباره این کتاب بیشتر بدانید ...

«یک میلیون جرینگی یا اوراق کردن لمیوئل پیتکین» کتابی نوشته ناتانیل وست(۱۹۴۰-۱۹۰۲)، نویسنده آمریکایی است. این رمان، یک طنز تلخ و گزنده است که نگاهی انتقادی به جامعه آمریکا در دهه‌های نخستین سده بیستم و به ویژه دهه سی میلادی دارد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«در آن حال که او در آب‌خوری مشغول بود، مرد جوانی به او نزدیک شد. غریبه به خاطر موهای دراز سیاهش که پشت یقه موج برمی‌داشت و به سبب پیشانی بلند و پهن غیرمعمول خود از آدم‌های دیگر متمایز بود. کلاهی نرم و سیاه با لبه‌ای فوق‌العاده پهن بر سر نهاده بود. هم کراوات او که وینزور بود و هم حرکات سر و دستش که حالت لاتین داشت با همان آزادی جذاب موهایش شناور بود.

فرد غریب‌المنظر گفت: «ببخشید، من شاهد عمل قهرمانانۀ شما بودم و اگر جسارت نباشد دوست داشتم به شما تبریک بگویم. در این روزگار انحطاط، واقعاً به‌ندرت می‌توان شاهد عمل قهرمانانه بود.»

لم دست و پایش را گم کرد. با عجله دندان‌هایش را سر جایش گذاشت و از تعریف و تمجید غریبه تشکر کرد. ولی همچنان به شستن چشم مجروحش که هنوز دردش به‌شدت او را آزار می‌داد، ادامه داد.

مرد جوان ادامه داد: «اجازه بدهید خودم را معرفی کنم. اینجانب سیلوانوس اسنودگراس هستم که عیش و معاشم هر دو شاعری است. ممکن است اسم شما را بپرسم؟»

قهرمان ما جواب داد: «لمیوئل پیتکین،» و هیچ نکوشید تا پنهان کند که به این «شاعر» خودخوانده مشکوک است.»