Top

نانو تکنولوژی و سلول های بنیادی

account_boxنویسنده : ایرل بویسن، نانسی بویسن font_downloadمترجم : کیومرث دانشگر، لیدا پورغفاری collections_bookmarkناشر : دانشگران محمود
درباره این کتاب بیشتر بدانید ...

ذرات نانو از هزاران سال پیش توسط انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما آن‌ها خودشان این امر را نمی‌دانستند. به عنوان مثال طبق گزارش محققین در مصر باستان از رنگ موهایی که از نانو کریستال‌ها بوجود آمده بودند استفاده  می‌کردند. در اوایل قرن دهم ، بسیاری از پنجره‌های کلیساهای اروپایی از ذرات ریز طلا احاطه شده در شیشه به دست آمده بودند به این علت که ذرات ریز طلا رنگ‌های متفاوت تری از تکه‌های طلا ارائه می‌دادند. از زمانی که نانوتکنولوژی علاوه بر عملی بودن به صورت علمی درآمد این آگاهی را به انسان‌ها داد که بیشتر در مورد این ذرات و عملکرد آن‌ها بدانند.

در دهه‌های اخیر که بسیاری از کشورهای جهان، مرحله ایجاد ساختار و انجام پژوهش‌های بیو تکنولوژی را پشت سر گذاشته‌اند و به مقوله گسترش تولیدات صنعتی و تجاری سازی فرآورده‌های بیو تکنولوژی پرداخته‌اند، در ایران همچنان در شروع بحث ایجاد ساختار و پژوهش‌های این فناوری هستیم.

کارشناسان معتقدند در صورتیکه در فناوری نانو پیشگام باشیم، از این طریق می‌توانیم در توسعه فناوری‌های جهانی شرکت کرده و از این موقعیت ایجاد شده برای جبران سایر   عقب ماندگی‌ها کمک بگیریم. با عنایت به دستاوردها و توانمندی‌های ویژه بیوتکنولوژی بایستی در کشور ما نیز همچون سایر کشورها، با توسعه این فناوری گام مهمی در جهت رسیدن به استقلال و خود کفایی اقتصادی برداریم.

هدف از ترجمه این کتاب و اضافه کردن مطالب به روز به آن آشنایی هموطنان و خوانندگان ارجمند با این تکنولوژی مهم می‌باشد.